مشاوره انجیکو

سوالات متداول

چطور انجیکو میتواند به شما کمک کند؟

واژه “رزینی” به پرینترهایی اطلاق می شود که برای ساخت قطعات از رزین‌های مایع که از فتوپلیمرها (Photopolymer) ساخته شده‌اند استفاده می‌کنند.فوتوپلیمرها موادی هستند که به طیف ‌‌هایی از امواج الکترومغناطیس حساس هستند و در اثر مواجهه با این امواج پخته و سخت می‌شوند.پرینترهای رزینی با پردازش امواج الکترومغناطیس بر روی مایع فتوپلیمر قطعه مورد نظر را لایه به لایه تشکیل می‌دهند.

پرینترهای سه بعدی رزینی به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام از تکنولوژی متفاوتی بهره می‌گیرند.این فناوری ها به ترتیب ظهور SLA(Stereolithography apparatus)،DLP(Digital light processing)  و MSLA(Masked SLA) نامگذاری شده‌اند.

پرینترهای SLA برای ساخت قطعه از پردازش یک بیم لیزر استفاده می‌کنند، پس از آنها پرینترهای DLP ظهور کردند که گستره‌ای از امواج را توسط یک چیپ از آینه‌ها به اسم DMD(Digital micromirror device) هدایت و پردازش می‌کنند و پرینترهای MSLA که به تازگی به بازار آمده اند برای پردازش امواج از یک پنل(Thin-film-transistor) TFT بهره می‌برند.

پرینترهای سه بعدی MSLA جدیدترین گونه از پرینترهای رزینی هستند که برای پردازش نور از یک پنل TFT استفاده می کنند.این پرینترها با پردازش و تاباندن طیف خاصی از نور به رزین مایعی که از فتوپلیمر ساخته شده، در هر بار یک لایه از قطعه یا قطعات مورد ساخت را تشکیل می‌دهد تا اینکه قطعه به طور کامل ساخته شود.

بر خلاف مدل‌های SLA که از یک سیستم گالوانومتر استفاده می‌کنند و مدل های DLP که از یک چیپ DMD استفاده می‌کنند،پرینترهای MSLA از یک پنل TFT که از ترانزیستورها تشکیل شده استفاده می‌کنند.

به طور کلی دقت در پرینترهای سه بعدی رزینی در سه محور X،YوZ و بر حسب میکرومتر سنجیده می‌شود.دقت در محور Z در هر سه تکنولوژِی MSLA،DLP و SLA تا حدی قابل تنظیم و وابسته به کیفیت ساخت سیستم خطی حرکت در راستای محور عمودی است.

دقت در محورهای X و Y در تکنولوژی SLA  به ضخامت بیم لیزر و دقت کار گالوانومتر بستگی دارد در پرینتر‌های MSLA و DLP این دقت بستگی به(Pixels per inch) PPI یا تعداد پیکسل‌ها در هر اینچ دارد که معمولا به میکرومتر تبدیل و بیان می‌شود.

پرینتر‌های  MSLA بر خلاف مدل‌های DLP از پنل‌های TFT استفاده می‌کنند.این پنل‌ها در قیمت ثابت رزولوشن های بهتری نسبت به ویدیو پروژکتورهای DLP ارائه می‌دهند. علاوه بر این، موتورهای MSLA مجهز به سیستم حذف نشر نور و همچنین ایجاد پیکسل‌های سیاه در کنار پیکسل‌های روشن هستند.این ویژگی‌ها باعث شده تا دقت در پرینترهای MSLA بالاتر و واقعی‌تر باشد.

نکته دیگر این است که در بعضی پرینترهای DLP ممکن است دقت قابل تغییر باشد.این تغییر دقت با تغییر ابعاد چاپ همراه است،یعنی با افزایش دقت، ابعاد چاپ هم به نسبت کوچکتر می‌شود.دقت و ابعاد چاپ در پرینتر‌های MSLA قابل تغییر نیستند ولی عموما دقت‌های بیشتری نسبت به DLP ها ارائه می دهند.

سرعت در همه پرینتر های رزینی به صورت سانتی متر بر ساعت(cm/h) در جهت محور Z بیان می‌شود.

به طورکلی سرعت در پرینترهای DLP و MSLA تابع چندین فاکتور مختلف شامل شدت نور، سرعت مکانیکی، نوع رزین، شکل قطعه مورد نظر برای ساخت، ضخامت لایه‌ها و حتی دمای هوای محیط است.

متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان در ایران و حتی در سطح جهان با کم لطفی همه شرایط را در جهت سرعت بالا به صورت بهینه در نظر می‌گیرند و به عدد خروجی را به خریدار اعلام می‌کنند‌، در حالی که هیچ یک از این اعداد عموما عملیاتی نیستند.

در بعضی پرینترهای DLP ممکن است دقت قابل تغییر باشد.این تغییر دقت با تغییر ابعاد چاپ همراه است،یعنی با افزایش دقت، ابعاد چاپ هم به نسبت کوچکتر می‌شود.دقت و ابعاد چاپ در پرینتر‌های MSLA قابل تغییر نیستند ولی عموما ابعاد بزرگتری را با دقت بیشتری نسبت به DLP ها ارائه می‌دهند.

در پرینترهای MSLA به خاطر گستردگی و عدم محدودیتی که در ساخت موتور اصلی دستگاه وجود دارد می توانند با تمام رزین‌های دستگاه‌های DLP و SLA کار می‌کنند با این حال رزین های مخصوص به خود را هم دارند.

عمر لامپ:

عدم استفاده از گالوانومتر و ویدیو پروژکتور باعث شده تا این پرینترها به نسبت از عمر بسیار بیشتری نسبت به پرینترهای SLA و بخصوص DLP ها برخوردار باشند.برای مثال عمر لامپ یک ویدیو پروژکتور ِDLP که عموما از گونه هالوژنی است بین 1000 تا 3000 ساعت است در حالی که عمر منبع نور در تکنولوژی MSLA بیش از 50،000 ساعت است و با توجه به اینکه در این پرینترها منبع نور در حین پرینت به طور پیوسته روشن نیست این لامپ‌ها بیشتر از 10 سال عمر می‌کنند.

عمر ظرف رزین:

دستگاههای MSLA از اغاز ظهور از ظرفهایی با طلق‌های FEP(Fluorinated ethylene propylene) استفاده کردند که همزمان با عمر بیشتر، قیمت بسیار مناسبتری نسبت به سیلگارد یا PDMS(Polydimethylsiloxane) دارد و به راحتی و سرعت توسط خود کاربر تعویض می‌شود.بعضی از تولیدکنندگان DLP و SLA به تازگی به این نوع طلقها روی آورده‌اند.

پرینترهای MSLA نیازی به کالیبراسیون ندارند.

مانند تمام محصولات دیگر در جهان قیمت پرینترهای MSLA هم وابسته به موارد مختلفی نظیر کشور تولید کننده، برند، کیفیت، برتری ها و بسیاری از فاکتورهای اقتصادی و اقتضایی دیگر است اما از آنجایی که سازندگان MSLA  برخلاف سازندگان DLP که از یک ویدیوپروژکتور آماده استفاده می‌کنند باید موتور اصلی دستگاه را خودشان طراحی و تولید کنند،بسته به کیفیت و عملکرد موتور قیمت این نوع پرینترها می‌تواند بسیار متغیر از حدود 400 تا 40،000 دلار باشد.

به دلیل دقت بالا و واقعی یعنی نزدیکتر بودن ابعاد قطعه خروجی به ابعاد طراحی شده،پرینترهای MSLA به خوبی راه خود را به زمینه های پزشکی و دندان پزشکی بازکرده‌اند و به عنوان جایگزین مناسبی برای مدل های ِDLP شناخته شده‌اند و همچنین در بقیه زمینه‌های صنعتی و طلاسازی نیز عملکرد بهینه‌تری از خود نشان داده‌اند.

تمام پرینترهای انجیکو شامل 2 سال گارانتی و 4 سال خدمات پس از فروش هستند.