پرینتر سه بعدی SLA استریولیتوگرافی لیزری

پرینتر سه بعدی SLA یا Stereolithography یا استریولیتوگرافی یکی از زیر مجموعه های پرینترهای سه بعدی رزینی است که به صورت کلی از رزین مایع حساس به فرابنفش بهره می برد. این بدین معنی است که قطعات تولید شده با این تکنولوژی از جنس پلیمر هستند.

در پرینترهای سه بعدی SLA لیزری جهت هدایت پرتو لیزر و اثابت آن به رزین مایع حساس به فرا بنفش از سیستم هدایت اسکن هد لیزر استفاده میشود.

از این رو دقت پرینت در پرینترهای سه بعدی SLA لیرزی بستگی به کیفیت فکوس بیم لیرز و سیستم هدایت پرتو و دقت گالوانومترها استفاده شده در دستگاه دارد برای مثلا شرکت فرم لبز ( formlabs ) از سیستم فکوس لیزر سر خود با دقت 140 میکرومتر در پرینترهای سه بعدی FORM2 استفاده کرده است و دقت بالایی ندارد اما شرکت های دیگر از گالوانومترهای سریع تر و دقیق تر به همراه لنز مجزا استفاده کردن برای مثال شرکت سازنده پرینتر سه بعدی SLA لیزری DWS ایتالیا از گالوانومترهای 80 میکرومتر و لنز مجزا استفاده کرده است که دقت بالایی ارائه داده است.

معایب پرینترهای سه بعدی SLA لیزر

با اینکه این تکنولوژی جزو اولین تکنولوژی های پرینت سه بعدی رزینی در جهان بوده اما هم اکنون نیز سرعت پرینترهای که با تکنولوژی SLA لیزری کار می کنند بسیار پایین تر از سرعت دیگر پرینتر سه بعدی رزینی است. در واقع سرعت پرینترهای سه بعدی SLA لیزری به گونه ای است که هرچه تعداد مدل هایی که شما برای پرینت قرار داده اید زیاد تر می شود زمان پرینت نیز طولانی تر خواهد شد.

معایب شاخص:

  • سرعت پرینتر سه بعدی SLA  لیزری 10 تا 20 برابر کمتر از پرینترهای سه بعدی DLP و MSLA است.
  • عمر کم منبع لیزر فرابنفش در پرینترهای سه بعدی SLA لیزری حدود 10 هزار ساعت است که در مقابل عمر پرینترهای DLP صنعتی 4 برابر کمتر است.
  • دقت پرینت نسبت به قیمت دستگاه های ارزه شده با این تکنولوژی به نسبت گران است. زیرا دقت پرینت پایین و هزینه خرید بالا است.

فیلم آموزشی پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی SLA

چرا پرینتر سه بعدی SLA بیشتر در زمینه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

با توجه به اینکه امروزه تکنولوژی های جدیدتر مانند DLP و MSLA وارد بازار شده اند.  از این رو شاهد بوده ایم که جواهر سازان و دندانپزشکان  برای  خرید پرینترهای سریع تر و دقیق تر مانند پرینترهای سه بعدی DLP و پرینترهای سه بعدی MSLA اقدام می کنند.

در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی در حال ساخت پرینترهای سه بعدی SLA استریولیتوگرافی لیزری هستند.

برای کسب آگاهی از انواع پرینتر سه بعدی می توانید اینجا کلیک کنید.

ساختار پرینتر سه بعدی SLA

پرینت سه بعدی استریولیتوگرافی و SLA به روش تولید بالا به پایین

روش پرینت سه بعدی SLA

روش کار پرینتر سه بعدی SLA به این صورت است. با حرکت نور لیزر فرابنفش ، در محفظه رزین یک لایه سخت می شود، سپس صفحه ساخت به میزان یک لایه درون محفظه ساخت فرو می رود یا بالا می رود بستگی به نوع روش پرینت دارد  در بعضی دستگاه ها ساخت از پایین به بالا شروع می شود و در بعضی از دستگاه ها از بالا به پایین

پرینتر SLA و Stereolithography صنعتی می تواند قطعات بزرگی را با دقت خوبی و همچنین کیفیت سطح خوب تولید کند. با توجه به تنوع مواد قابل استفاده در این تکنولوژی می توان قطعاتی با مشخصات مکانیکی مختلف تولید کرد. در کل این نکته را باید مد نظر داشت این تکنولوژی فقط با مواد پلیمری حساس به نور کار می کند. که البته با تمرکز بالای کمپانی ها در این زمینه متریال ها با خواص مکانیکی مختلفی به بازار ارائه شده است.

پرینت سه بعدی استریولیتوگرافی و SLA به روش تولید محصول از پایین به بالا

بخش های یک چاپگر SLA

  • رزین تانک
  • صفحه ساخت
  • محور Z
  • منبع فرا بنفش
  • سیستم هدایت لیزر
  • کنترلر

برای کسب اطلاعات از پرینترهای سه بعدی رزینی انجیکو می توانید اینجا کلیک کنید.

ساپورت گذاری در پرینترهای سه بعدی SLA

مواردی که باید در ساپورت گذاری فناوری های رزینی مانند پرینتر SLA و DLP و MSLA  به آنها توجه داشت جهت قرار دادن قطعه و محل قرار دادن ساپورت ها است با تغییر مناسب جهت، تعداد ساپورت ها کم میوشد و در نتیجه هزینه تولید می تواند کاهش یابد. اگر زیبایی ظاهری سطوح بسیار مهمتر از بقیه ویژگی ها باشد می توان ساپورت ها را طوری قرار داد تا با سطوحی که مورد اهمیت هستند اصلا ارتباط نداشته باشند.برای پرینت قطعات با جزئیات و پیچیدگی و بسیار ریز بخش بخش کردن قطعه و سپس چاپ و دوباره  سر هم کردن قطعه باعث افزایش کیفیت چاپ می شود.